כך תהפכו את מדחס האוויר שלכם ליעיל יותר

אוויר דחוס הוא אחת מצורות האנרגיה הנפוצות ביותר בתעשיות רבות, כאשר כ-70% מהיצרנים משתמשים במערכת אוויר דחוס.

 

אוויר דחוס יכול להיות אחת מצורות האנרגיה היקרות ביותר עבור מפעלי ייצור, מפני שלעתים קרובות מדחסי אוויר משתמשים באנרגיה יותר מאשר ציוד אחר. כוח סוס אחד של אוויר דחוס דורש 8 כוחות סוס של חשמל. עם מדחסי אוויר רבים הפועלים ביעילות נמוכה של 10%, לעתים קרובות יש הרבה מקום לשיפור. למרבה המזל, ב-50% ממערכות האוויר הדחוס במתקנים תעשייתיים קטנים עד בינוניים יש הזדמנויות לחיסכון באנרגיה בעלות נמוכה.

יעילות מדחס האוויר

מה משפיע על יעילות האנרגיה של מדחס אוויר? גורמים כאלה כוללים סוג, דגם, גודל, דירוג כוח המנוע, תכנון המערכת, מנגנוני בקרה, שימושים ולוח זמנים לתחזוקה. הסיבה העיקרית לדחיסת אוויר לא יעילה היא אובדן חום הנוצר מהטמפרטורה המוגברת של אוויר בלחץ ומחיכוך הנגרם על ידי חלקים רבים של המערכת הנמצאים בתנועה.

 

בכל הנוגע ליעילות של מדחס אוויר, חשוב לבחון את המערכת כולה, הכוללת לא רק את מדחס האוויר עצמו, אלא גם קווי אספקה, מיכלי אגירת אוויר, מייבשי אוויר, מקלטים ומצננים. על ידי ביצוע ההתאמות הנכונות למערכת האוויר הדחוס שלכם, תוכלו לחסוך כמויות משמעותיות של אנרגיה וכסף.

אילו גורמים פוגעים ביעילות של מדחסי אוויר?

גורמים רבים יכולים לתרום לחוסר היעילות של מדחס אוויר. ביצועי מדחס האוויר עשויים להיות פחות ופחות יעילים עם הזמן בגלל הגורמים הבאים:

 

  1. צריכת אוויר באיכות ירודה: יעילות המדחס מופחתת משמעותית אם האוויר הנכנס חם מדי, מכיל זיהומים או בעל לחות גבוהה.
  2. בקרות לחץ אוויר לא עקביות: בקרות מדחס האוויר מספקות לחץ גבוה לא עקבי או מתמשך. כאשר מדחסי אוויר מתקרבים ללחץ המרבי, הם יכולים להפעיל עומס מוגבר על המערכת ולהפחית את יעילותה.
  3. פגמים במערכת התכנון: פגמים בתכנון המערכת עלולים לגרום למדחס אוויר להיות פחות יעיל. ליקויים בתכנון עשויים לכלול מערכת הפצה בגודל לא מתאים, היעדר מערכת התאוששות ובזבוז חום מוגבר, עיקולים מיותרים בצנרת ונזילות לא קבועות.
  4. מדחס אוויר לא תואם: מדחס האוויר אינו תואם או מתוכנת בצורה גרועה לצרכי האוויר הדחוס שלכם. כאשר מדחסי אוויר אינם מתאימים ליישום שלשמו הותקנו, יעילות המדחס והביצועים הכוללים מופחתים באופן משמעותי.
  5. ירידה בלחץ: לירידות לחץ במערכת מדחס האוויר שלכם יכולה להיות השפעה ניכרת על יעילות מדחס האוויר. ירידת לחץ עלולה להתרחש בגלל צינורות בגודל לא מתאים, עודף לחות, מסננים מלוכלכים או מרחקי נדידה ארוכים באוויר.
  6. תחזוקה לא סדירה: תחזוקה לא עקבית תגרום למערכת להישחק בטרם עת ותגדיל את הוצאות התיקון שלכם. בשל מספר החלקים הנעים והשימוש הרב במערכות אלו, אי קביעת לוח זמנים קבוע לתחזוקה עלולה להפוך את מדחסי האוויר ללא יעילים.

 

מאמר זה נכתב על ידי Air Supply.